Acceptance and Commitment Therapy (ACT)

Acceptance and Commitment Therapyacceptatie ervaringenbehandelmogelijkhedenactangst en depressie
Hoe kan een mens zijn innerlijke negatieve ervaringen honoreren? Dat is de kern van Acceptance and Commitment Therapy (ACT). Ervaar de zes kernprocessen rondom psychologische flexibiliteit van ACT zelf en leer ze overdragen aan je cliënten. Je ontdekt in deze cursus dat ACT niet zozeer gaat over begrijpen en technische therapeutische vaardigheden, maar over een andere manier van in het leven staan die nieuwe perspectieven en wegen opent.
09:30 - 16:30
825
0-27 Punten
Physical course - series

Prijzen

Regulier € 825
Inclusief : digitale literatuur en lunch
Exclusief : boek (ongeveer € 45)

Datum en locatie

23 mei 2025
09:30
04 jul. 2025
16:30
Oudenoord 6, 3513ER, Utrecht

Beroepen

Cognitief gedragstherapeut
18 Punten
VGCt
Gedragstherapeut
18 Punten
VGCt
Gezondheidszorgpsycholoog
22 Punten
FGzPt
Gezondheidszorgpsycholoog - Klinisch neuropsycholoog
22 Punten
FGzPt
Gezondheidszorgpsycholoog - Klinisch psycholoog
22 Punten
FGzPt

Competenties

Medisch handelen80 %
Communicatie20 %

Sprekers

Paul Korsten

Docent
Paul Korsten (1963) is psychotherapeut/Gz-psycholoog. Hij is werkzaam bij Invivo Amstelveen. Hij is supervisor VGCt en heeft zich sinds 2006 verdiept in ACT met diverse workshops bij o.a. de grondleggers in binnen- en buitenland. Hij past ACT zowel individueel toe als ook in groepsverband bij volwassen patiënten met angst- en stemmingsstoornissen.
Omschrijving

Uit onderzoek is gebleken dat mensen die geluk belangrijk vinden en het expliciet proberen na te streven, dat juist moeilijker bereiken en zich eenzamer voelen dan mensen die dit niet doen. Geluk wordt hierbij gezien als de aanwezigheid van positieve en de afwezigheid van negatieve emoties.


In de huidige hulpverlening wordt - impliciet - nog altijd uitgegaan van dit geluks-uitgangspunt. De huidige behandelprotocollen bevatten veel technieken gericht op het afkomen van klachten als angst en depressie. Hoewel ze zeker kunnen helpen, helpen ze niet iedereen en vallen mensen vaak terug. De laatste jaren is in de gedragstherapie ook een verrassend ander perspectief op geestelijke gezondheid en geluk ontwikkeld wat uitgaat van de veronderstelling dat psychologische pijn een onlosmakelijk deel van het menselijk bestaan is en een eigen plek verdient.


In Acceptance and Commitment Therapy is het ruimte maken voor ongemakkelijke emoties en de strijd hiertegen staken, een belangrijke voorwaarde om het daarna opnieuw kunnen kiezen voor activiteiten die er werkelijk toe doen. In de cursus ACT zal je zelf ondervinden dat dit ‘ruimte maken’ iets geheel anders is en veel meer omvat dan het simpele advies ‘het accepteren’, aangezien accepteren niet iets is wat je kunt ‘doen’. En toch is het een vaardigheid die geleerd kan worden.

 

Wat leer je?

In deze cursus is het allereerst de bedoeling om de 6 verschillende kernprocessen van ACT zelf te ervaren door middel van experiëntiële oefeningen, verhalen, metaforen en paradoxen. Deelnemers worden aangemoedigd op zoek te gaan naar nieuwe ervaringen, die iets buiten de eigen comfort-zone liggen en die helpend zijn. Dit is belangrijk omdat ACT niet zozeer in eerste instantie een beroep doet op 'begrijpen' en 'technische therapeutische vaardigheden', maar meer een andere manier van in het leven staan is die nieuwe perspectieven en wegen opent. Vanuit deze eigen doorleefde ervaring kunnen de processen ook overgedragen worden aan cliënten.


Inhoud

Dag 1

  • Overzicht van de 6 kernprocessen van ACT en de achterliggende ontwikkeling van het model
  • Controle is niet de oplossing, maar een deel van het probleem: creatieve hopeloosheid
  • Bereidheid als alternatief voor controle
  • Uit je hoofd, in je leven: afstand nemen van je eigen woord-machine
  • Mindfulness: aanwezig zijn bij wat er is


Dag 2

  • Wie ben ik als ik niet mijn gedachten en gevoelens ben?
  • Waar wil je dat je leven voor staat? Zelfgekozen waarden om naar te streven
  • Waarden tot leven brengen: je committeren aan je doelen
  • ACT inzetten bij cliënten: casus-conceptualisatie


Dag 3

  • Bespreking van eigen casus conceptualisaties
  • Verdiepende experiëntiële oefeningen aansluitend bij de ingebrachte casuïstiek
  • Inleiding in de achterliggende behavioristische taaltheorie: relational frame theory (RFT)



RINO Groep Utrecht

infodesk@rinogroep.nl
0302308450
6, Oudenoord, Utrecht, 3511BS

Gerelateerde cursussen

30 May
May
13:00

PsychFysio Opleidingen

Physical course - series
Nieuwegein
21
Psychologische flexibiliteit is binnen ACT een functie van zes onderling samenhangende therapeutische processen: acceptatie, cognitieve defusie, aanwezig zijn, zelf als context, beschrijven waarden kompas, en waardegericht handelen.
€ 495
12 Sep
Sep
10:00

ACT4life

Classroom
ACT4kids
12-55
Het is de enige training waarin je én de zes ACT veranderstrategieën leert kennen en toepassen, én een kader krijgt waarmee je gedrag kunt analyseren en gegronde interventies kunt ontwerpen. En dat alles in één en hetzelfde beeld(taal) dat je tijdens je gehele behandeling of begeleiding kunt gebruiken. Hierdoor kunnen de strategieën veel effectiever ingezet worden en maak je gebruik van de volledige potentie van ACT. Tegelijkertijd kun je met het model de verandering die je cliënt doormaakt, meten en zichtbaar maken.
€ 1099 - 1225
04 Jun
Jun
18:30

Forta Opleidingen

Physical course - series
9-17
In deze online cursus van 9 uur kan de POH-GGZ ACT-vaardigheden ontwikkelen en interventies toepassen, die snel tot de kern komen en gericht zijn op mogelijkheden tot gedragsverandering bij de cliënten in lijn met hun waarden.
€ 495

Ergo Learning

E-learning
10
introductie en interventie
€ 229

Nederlandse Vereniging van Doktersassistenten

E-learning
2
Paniektelefoontje: ‘mijn vader kan ineens niet meer goed praten!’. Is een beroerte de oorzaak? Deze e-learning helpt je om aan de telefoon de urgentie te bepalen, zodat patiënten met een beroerte zo snel mogelijk de juiste hulp krijgen.
€ 65

GGZ Ecademy

E-learning
3-4
Dit leertraject gaat over voedings- en eetstoornissen. Hoewel patiënten met een eetstoornis doorgaans behandeld worden in gespecialiseerde poliklinieken en centra, is het voor algemeen werkende psychiaters en psychologen zeer nuttig kennis te bezitten van eetstoornissen.
Op aanvraag
23 Jan
Jan
10:00

PAO Psychologie

Physical course - series
Den Bosch, ZLTO – Agri & Food Plaza
51.5-52
Een brede 50-uurs vervolgcursus VGCt
De training combineert effectieve elementen uit verschillende gedragstherapeutische manieren van werken, dit alles met een focus op de 4e generatie gedragstherapie, de positieve cognitieve gedragstherapie dus. Je leert cgt op een creatieve manier toe te passen in jouw behandeling.
€ 1875
27 May
May
09:30

PAO Psychologie

Classroom
La Vie, Utrecht
14-28
In deze cursus staat het behandelen van ernstige dyslexie in combinatie met diverse sociaal-emotionele- of gedragsproblemen centraal. Denk daarbij aan ADHD, (faal)angst, TOS, hoogbegaafdheid en autisme. Deze heterogene en complexe groep vraagt veel van jouw kennis, vaardigheden en houding als dyslexiebehandelaar.
€ 630

ACT in Actie

E-learning
30-63
ACT in Actie biedt de volledige ACT-basiscursus ook online aan; dit doen we via ons online leerplatform: de ACT in Actie – Academy! Je kunt op elk moment beginnen en wanneer het jou uitkomt, op jouw tempo jezelf bekwamen in de verschillende ACT-processen.
€ 595
02 Sep
Sep
09:30

King Nascholing

Physical course - series
Culemborg, people@places
24-109
Ervaringsgericht werken aan veerkracht IN relaties (40 uur NVRG erkend)
ACT vaardigheden opdoen èn het ontwikkelen van een therapeutische houding om nog meer mogelijkheden te hebben in je systeemtherapie!
€ 1310