Klaslokaal

ADHD in de apotheekpraktijk: voorbij het label

Door PAOFarmacie

Prijs
€ 380
Datum
12 okt. 2026
Tijd
09:30 - 13:00
Locatie
Brennerbaan 23, Utrecht
Accreditatie
6 punten (OA)
ADHD wordt geclassificeerd als een neurobiologische ontwikkelingsstoornis, maar laat zich in de praktijk niet vangen in een eenduidig klinisch beeld. De classificatie is gebaseerd op gedragscriteria en subjectieve rapportage, waarbij context, levensfase en comorbiditeit een grote rol spelen. Dit maakt dat de grens tussen ‘kenmerkend gedrag’ en ‘klinisch relevante ADHD’ soms diffuus is, zeker bij volwassenen.

In deze cursus staan we stil bij wat deze manier van classificeren betekent voor diagnostiek, behandeling en verwachtingen van farmacotherapie. Daarbij is nadrukkelijk aandacht voor het patiëntperspectief: hoe mensen met ADHD omgaan met hun aandoening, welke impact dit heeft op dagelijks functioneren en zorggebruik, en hoe dit doorwerkt in therapietrouw, bijwerkingenbeleving en behandeluitkomsten. Deze context vormt de basis voor het farmacotherapeutisch handelen van de apotheker.

 

Wat leer je in deze cursus?

Onderbouwde middelkeuze bij ADHD

Je leert hoe je op basis van patiëntkenmerken zoals leeftijd, comorbiditeit, cardiovasculair risicoprofiel en eerdere ervaringen met medicatie een weloverwogen keuze maakt tussen de beschikbare middelen. Er is aandacht voor veelvoorkomende combinaties met angststoornissen, depressie, middelengebruik en cardiovasculaire aandoeningen.

Starten, titreren en overstappen

We bespreken praktische doseringsstrategieën bij starten en titreren. Wanneer is ophogen zinvol en wanneer juist niet? Je krijgt handvatten voor het wisselen tussen kort- en langwerkende formuleringen en voor overstappen tussen verschillende middelen, met oog voor bijwerkingen en therapie-uitval.

Cardiovasculaire veiligheid

Stimulantia roepen regelmatig vragen op over cardiovasculaire risico’s. Je leert welke risico’s klinisch relevant zijn, hoe deze in de apotheek kunnen worden beoordeeld en wanneer overleg of verwijzing naar de huisarts of cardioloog aangewezen is.

Misbruik, verkeerd gebruik en medicatiehandel

ADHD-medicatie is gevoelig voor verkeerd gebruik. In deze cursus leer je vroege signalen herkennen en krijg je duidelijkheid over je handelingsmogelijkheden en professionele verantwoordelijkheden als apotheker.

Het evaluatieconsult bij ADHD

Wat maakt een goed evaluatiegesprek bij ADHD-farmacotherapie? Je werkt met een gestructureerde aanpak voor het bespreken van effectiviteit, bijwerkingen en functioneren, inclusief het vastleggen van afspraken en vervolgbeleid. Gericht op directe toepassing in de apotheek.

Veilige combinaties bij polyfarmacie

Veel patiënten met ADHD gebruiken ook antidepressiva, antipsychotica, opioïden of antihypertensiva. Je leert hoe je deze combinaties farmacologisch beoordeelt, waar de belangrijkste risico’s zitten en hoe je bijdraagt aan veilige en verantwoorde farmacotherapie.

Therapietrouw en begeleiding

ADHD gaat vaak samen met moeite met structuur en routines. Je krijgt praktische handvatten om patiënten te ondersteunen bij inname, vervolgrecepten en continuïteit van zorg, op een manier die past bij hun dagelijks leven.


Blended cursus

De blended cursus bestaat uit twee onderdelen: fysieke bijeenkomst en de e-module ADHD. Deze e-module is ook los aan te kopen.

 

Competenties

Medisch handelen60%
Communicatie40%

Sprekers

DM
David Marquart Scholtz
Msc
Company logo
PAOFarmacie
info@paofarmacie.nl
0303040100