Cardiovasculaire en Respiratoire Fysiotherapie 2
Wil jij je verder specialiseren in Cardiovasculaire en Respiratoire Fysiotherapie? Dan is deze cursus op masterniveau een vervolgstap op de entreecursus CRF 1. Het volgen van een stage na deze cursus maakt de opleiding voor dit specialisme compleet.Prijzen
Datum en locatie
Beroepen
Sprekers
Dr. Jan Custers, opleidingscoördinator
Docent en cursuscoördinator
Jan Custers heeft jarenlange ervaring in het domein hart-, vaat-, en longfysiotherapie, zowel als (kinder)fysiotherapeut, onderzoeker, beleidsmedewerker, in bestuurswerk en in het hoger onderwijs. In 2001 gepromoveerd aan de Universiteit Utrecht, en sinds 2021 coördinator van het eerste opleidingstraject Cardiovasculaire en Respiratoire Fysiotherapie op masterniveau.Drs. Erwin Beelen
Docent
Erwin Beelen is tot arts en onderwijskundige opgeleid aan de Radboud Universiteit te Nijmegen. Hij is als docent werkzaam voor verschillende medische- en paramedische opleidingen aan de Hogeschool en Universiteit Utrecht. Bovendien is hij als clinicus verbonden aan het expertisecentrum zeldzame aangeboren ontwikkelingsstoornissen. Binnen de Cardiovasculaire en Respiratoire fysiotherapie zal zijn focus liggen op het klinisch redeneren.Drs. Inge van Dam
Docent
Inge is in 2012 afgestudeerd als fysiotherapeut en werkzaam geweest als fysiotherapeut op de (poli)klinische hartrevalidatie in het Amsterdam UMC (locatie AMC), Cardiovitaal in Amsterdam en Basalt revalidatiecentrum, Leiden. In 2017 heeft zij de opleiding Klinische Fysiotherapiewetenschappen (Utrecht) afgerond en is zij gestart als hogeschooldocent bij het Instituut voor Bewegingsstudies bij de HU. Sinds 2022 focust zij zich met name op het onderwijs binnen het domein Cardiovasculaire en Respiratoire Fysiotherapie en op het gebied van inspanningsfysiologie.Drs. Aadje Bloem
Docent
Aadje is hogeschooldocent en klinisch epidemioloog. Zij is 23 jaar klinisch fysiotherapeut geweest binnen de specialismes long en oncologie in het St. Antonius Ziekenhuis Nieuwegein. In 2013 is zij overgestapt naar het hoger onderwijs en is in 2017 gestart met promotieonderzoek naar fysiotherapie bij interstitiële longaandoeningen. In het onderwijs behoort de fysiotherapie bij hart- vaat- en longaandoeningen in klinische setting (intramurale zorg) tot haar specifieke aandachtsgebied.Drs. Janneke Luiken
Docent
Janneke is sinds 2001 Hogeschooldocent toegepaste gedragswetenschappen. Na haar studie Klinische Psychologie heeft ze gewerkt bij de Faculteit Geneeskunde aan de VU. Ze heeft diverse aanvullende opleidingen gedaan waaronder Motiverende Gespreksvoering, Oplossingsgericht Coachen, en ‘Acceptance and Commitment Therapy’ (ACT). Ze geeft lessen gesprekstechnieken en Leefstijlcoaching. Janneke is lid van het onderwijsnetwerk van de Alliantie Gezondheidsvaardigheden, en ze rond in 2023 een Europees Erasmusproject af waarin onderwijs over Gezondheidsvaardigheden is ontwikkeld voor studenten fysiotherapie.Drs. Sandrien Kranenberg
Docent
Sandrien werkt al 16 jaar met patiënten met uiteenlopende chronische aandoeningen binnen de eerstelijns fysiotherapiepraktijk. Om patiënten op de juiste manier te kunnen begeleiden vanuit het biopsychosociaal model heeft zij van 2011 tot 2014 de master Psychosomatische Fysiotherapie gevolgd en afgerond. Haar aandachtsgebieden zijn patiënten met grotere complexiteit op basis van psychosociale factoren. Belangrijke thema’s bij deze groep en binnen het onderwijs zijn coping, zelfmanagement, zelfredzaamheid en eigen regie.Drs. Martijn Vooijs
Docent
Martijn heeft tot 2019 gedurende 17 jaar gewerkt met longpatiënten in revalidatiecentrum Basalt in Leiden. Naast zijn werk als fysiotherapeut heeft hij in 2009 de masteropleiding Evidence Based Practice aan de UVA afgerond. Sinds 2015 is hij eerst in deeltijd en later voltijd voor de opleiding Fysiotherapie van de HU gaan werken. Binnen het onderwijs ligt zijn specifieke aandachtsgebied bij de toegepaste inspanningsfysiologie bij mensen met hart-, vaat- en/of longaandoeningen.Als je eerder een masteropleiding in de gezondheidszorg hebt afgerond heb je een goede aansluiting bij deze cursus. Als je nog geen masteropleiding hebt afgerond, overweeg dan om te starten met het gecombineerde masterprogramma Cardiovasculaire en Respiratoire Fysiotherapie.
Opleidingsinhoud
De cursus CRF 2 kent drie modules: ‘chronische zorg en leefstijl’, ‘multimorbiditeit’ en ‘advanced care’. Deze modules worden parallel gegeven. Deze cursus is een vervolg op de entreecursus CRF 1 met de drie modules ‘orgaansystemen’, ‘fysieke capaciteit en activiteit’ en ‘acute zorg’.
Programma
In cursus CRF 2 wordt aan de hand van casuïstiek:
- Diagnostiek en behandeling uitgewerkt bij de chronische patiënt met een cardiovasculaire en/ of respiratoire aandoening, vanuit de principes van evidence-based practice. Leefstijl coaching, gedragsveranderingsmodellen, (technologische) innovaties en transmuraal samenwerken zijn thema’s binnen het onderwijs. Na het volgen van deze cursus ben je in staat een oordeel te vormen over de mogelijkheden voor zelfmanagement, en verantwoorde keuzes te maken in (eHealth) technologie, coaching en transmuraal samenwerken.
- De invloed van comorbiditeiten en medicatie op het beloop van beweeg gerelateerde problemen in het domein hart-, vaat, en longaandoeningen bestudeerd. Na het volgen van deze cursus ben je in staat aan patiënten en collega’s het belang van multimorbiditeit uit te leggen, en verantwoorde keuzes te maken in diagnostiek en interventie. Palliatieve zorg is onderdeel in deze cursus.
- Verdiepende leerstof aangeboden (voortzetting op de module ‘fysieke capaciteit en activiteit’ uit CRF1). Na het volgen van deze cursus ben je in staat specialistische diagnostiek toe te passen en/ of data te analyseren (inspanning limiterende factoren uit CPET data, ademspierkracht), een gericht beweegadvies te geven en efficiënte en veilige programma’s aan te bieden in complexe situaties gericht op training in diverse omstandigheden (IMT, NMES, verhogen fysieke fitheid, advies energiebalans).
Onderwijsvorm
De cursus maakt gebruik van blended learning, een mengvorm van afstand- en contactonderwijs en praktijkervaring. Er is een digitale leeromgeving met onder meer webcolleges, kennisclips en een discussieforum. Een deel van de studie is gebaseerd op zelfstudie via (e-learning) opdrachten. Tijdens de contactdagen zijn er inspiratie colleges en werk je met interactieve werkvormen. Je sluit de cursus af met een patiëntverslag waarbij je een eigen casus inbrengt en een vaardigheidstoets. Voor het toekennen van de accreditatiepunten is het behalen van de toetsen noodzakelijk.
Leeruitkomsten CRF 2
- De student is in staat om vanuit de principes van evidence-based practice en (technologische) innovaties in de gezondheidszorg diagnostiek en behandeling ten aanzien van chronische zorg bij patiënten met een cardiovasculaire en/ of respiratoire aandoening toe te passen binnen een interprofessionele context.
- De student is in staat om vanuit de principes van evidence-based practice diagnostiek en behandeling bij multimorbiditeit toe te passen bij patiënten met een cardiovasculaire en/ of respiratoire aandoening.
- De student is in staat om vanuit de principes van evidence-based practice specialistische diagnostiek en behandeling ten aanzien van fysieke capaciteit toe te passen bij patiënten met een cardiovasculaire en/ of respiratoire aandoening.