MIO Anticonceptiespreekuur en praten over seks

Stichting DOKh

Course imageLive webinar
Prijs€ 245
Datum
01 sep. 2026
Tijd
09:00 - 13:00
Accreditatie
5.5 punten (KNOV)

Tijdens deze MIO richten we ons op de vraag hoe je een anticonceptie spreekuur opzet dat past bij de (soms onuitgesproken) behoeften en verwachtingen van bekende en nieuwe cliënten. We zoomen zowel in op het (opzetten van een apart) anticonceptiespreekuur, als op het praten over anticonceptie en seks binnen dat spreekuur.

Verloskundigen die een anticonceptie spreekuur aanbieden zullen ervaren (hebben) dat cliënten vele doelen kunnen hebben om anticonceptiva te gaan gebruiken en dat het bespreken van anticonceptie onlosmakelijk verbonden is aan seksualiteit. Het bespreken hiervan kan zowel voor de cliënte als de verloskundige lastig zijn omdat dit voor veel mensen simpelweg niet vanzelfsprekend is. Daarbij kan het extra lastig worden door bijvoorbeeld culturele en/of religieuze verschillen m.b.t. taboes, gewoontes en opvattingen over anticonceptie, man-vrouw verhoudingen en abortus. Tot slot kunnen ook trauma’s door grensoverschrijdend gedrag het spreken over anticonceptie en seks bemoeilijken. Tijdens deze MIO richten we ons op de vraag hoe je een anticonceptie spreekuur opzet dat past bij de (soms onuitgesproken) behoeften en verwachtingen van bekende en nieuwe cliënten. We zoomen zowel in op het (opzetten van een apart) anticonceptiespreekuur, als op het praten over anticonceptie en seks binnen dat spreekuur. Vragen die aan de orde kunnen komen:
  • Hoe zet je een anticonceptiespreekuur op in jouw praktijk/regio?
  • Hoe begeleid je je cliënte waardevrij bij het maken van een goed geïnformeerde keuze?
  • Wanneer draagt jouw eigen taal, woordkeuze, cultuur, normen en waarden bij aan het praten over anticonceptie en seks? Wanneer zitten deze je in de weg?
  • Hoe kan je in gesprek gaan met een cliënte die het onderwerp lastig vindt of waarbij jij het zelf lastig vindt?
DOKh bied je deze interactieve MIO-training aan waarin je kunt leren van elkaars ervaringen. Ter voorbereiding op de training neem je de theorie betreffende anticonceptie, het opzetten van een anticonceptie spreekuur en het voeren van een anticonceptie consult door en vorm je een goed beeld van je leervragen. Tijdens de training wordt relevante theorie interactief besproken. Door middel van intervisie bespreek je je leervragen en wordt een praktische casus uitgewerkt. Zo kun je samen met collega’s kijken naar hoe jij jouw anticonceptiezorg en -spreekuur kunt opzetten dan wel optimaliseren. Tijdens het oefenen worden intervisie over eigen ervaringen en het oefenen met gespreksvaardigheden afgewisseld. Beide staan onder begeleiding van een zeer ervaren docent .

Sprekers

LM
Linda Martin
Speaker
Company logo
Stichting DOKh
secretariaat@dokh.nl
0725279100