Symposium Vrouwengezondheid

De relatie tussen hormonen, voeding en het microbioom
hormonenvoedingmicrobioomvrouwengezondheidhormoonhuishouding
Er is steeds meer aandacht voor vrouwengezondheid en vrouwspecifieke aandoeningen zoals endometriose en PCOS. De complexe hormoonhuishouding speelt hierbij een bepalende rol. Maar ook voeding en leefstijl zijn van groot belang vooral tijdens periodes van grote veranderingen zoals rondom de zwangerschap en de overgang. Wil jij je cliënten nog beter kunnen begeleiden? Dan mag je dit symposium niet missen!
85
0-3.5 Punten
Classroom

Prijzen

Regulier € 85
Inclusief : btw, lunch, koffie/thee en congresmateriaal

Beroepen

Diëtist
3.5 Punten
NVD
Geregistreerd-mondhygiënist (tijdelijke BIG-registratie)
3.5 Punten
KRM
Leefstijlcoach
Accreditatie in aanvraag
BLCN
Praktijkondersteuner Ouderenzorg (POH-ouderen)
Accreditatie in aanvraag
V&VN
Praktijkverpleegkundige huisartsenzorg (PVH)
Accreditatie in aanvraag
V&VN

Competenties

Medisch handelen20 %
Kennis en wetenschap80 %

Programma

Omschrijving

Op dinsdag 3 juni 2025 staat de Prodentfabriek weer in het teken van vrouwengezondheid!


De rode draad van dit symposium is het vrouwelijk microbioom en de mogelijkheden van voeding en leefstijl om dit microbioom te ondersteunen. De eerste spreker zal inzoomen op de verschillende microbiomen van de vrouw en in het bijzonder het oestroboloom. Dit is de verzameling (darm)bacteriën die een rol spelen bij de oestrogeenstofwisseling. 


Vruchtbaarheid & zwangerschap

In het Erasmus MC worden al sinds 2010 (aanstaande) moeders gevolgd in een groot cohort-onderzoek naar de gezondheid rondom de conceptie. Er zijn aanwijzingen dat een ongunstig microbioom het risico op o.a. een hoge bloeddruk, diabetes en zwangerschapsvergiftiging vergroot. Vandaar dat het Erasmus MC onderzoek uitvoert naar het microbioom van de vagina en de darm tijdens en rondom de zwangerschap waarbij ook de invloed van leefstijl en (over)gewicht worden meegenomen.


Endometriose & voedingsinterventies

Een ander onderwerp waar op dit moment uitgebreid onderzoek naar gedaan wordt, is endometriose. Deze chronische aandoening gaat vaak gepaard met veel pijnklachten en kan ook effect hebben op de vruchtbaarheid. Dit samen heeft een grote impact op de kwaliteit van leven. 

Òf en op welke manier voeding en leefstijl van invloed zijn op endometriose en de mogelijkheden voor voedingsinterventies, wordt onder andere in het Radboudumc onderzocht. In een duo-presentatie zullen een diëtist en een gynaecoloog dit onderwerp bespreken.


Een gezonde mond in verschillende levensfasen

En ook de mondgezondheid komt aan bod. De mond wordt niet voor niets de spiegel van de gezondheid genoemd. Is er een 'vrouwelijk oraal microbioom'? Zo ja, wat maakt het specifiek vrouwelijk? Hoe beïnvloeden hormonale veranderingen, bijvoorbeeld door zwangerschap, het orale microbioom en (mond)gezondheid? 


Van theorie naar spreekkamer

Tijdens dit symposium zullen verschillende onderwerpen rondom het thema vrouwengezondheid aan bod komen. Hiermee worden er weer goede stappen gezet in de richting van meer kennis, (h)erkenning en praktische handvatten voor de vrouwengeneeskunde!

 

De dagvoorzitter van het symposium is Christiaan Vermaas, een enthousiaste arts en medisch videomaker bij 2MED4U waarmee hij medische informatie beter bereikbaar wil maken voor de patiënt.

 

Dit congres is bedoeld voor (para)medici en gezondheidsprofessionals.

Yakult Nederland B.V.

Kenniscentrum op het gebied van darmmicrobiota en probiotica
info@scienceforhealth.nl
0203472100
59, Handelsweg, H, Amstelveen, 1181ZA

Gerelateerde cursussen

CGT bij kinderen en jongeren met obesitas en hun ouders

€ 650E-learning

CGT bij kinderen en jongeren met obesitas en hun ouders

GratisE-learning06 mrt. 2024 - 03 mrt. 2026

On demand webinar: Voeding voor ouderen

Voeding bij slikstoornisen

€ 180E-learning

Voeding bij slikstoornisen

Koolhydraten en insulinegevoeligheid

€ 138.75 - 185E-learning

Koolhydraten en insulinegevoeligheid

Diabetes type 2

€ 120E-learning03 mrt. 2022 - 04 mrt. 2026

Diabetes type 2

Voeding en medicijnen

€ 150E-learning25 feb. 2022 - 26 feb. 2026

Voeding en medicijnen

€ 3695Meerdere locatiesClassroom23 sep. 2025 + nog 2 data

Nascholing coaching en leefstijl voor artsen

€ 27.5E-learning03 feb. 2025 - 02 jun. 2026

Vocht en voeding | e-learning

Voeding bij maag- en darmproblematiek

€ 270 - 360E-learning

Voeding bij maag- en darmproblematiek

GratisE-learning

E-learning: Voeding tijdens de zwangerschap

GratisE-learning

E-learning: Gezonde voeding, een goed recept

Nieuw: Kennisdossier Biologisch ritme en voeding

€ 138.75 - 185E-learning

Nieuw: Kennisdossier Biologisch ritme en voeding