Landelijk Symposium Palliatieve Zorg

'Eind goed, al goed?'
palliatieve zorgpalliatiefpalliatieve levensfasepalliatievepalliatief-terminale fasepalliatierouwrouwverwerkingintercultureelinterculturele palliatieve zorgacpproactiefzorg in de stervensfasena stervensterven
Op donderdagmiddag 16 juni vindt tijdens de Dutch Health Week het Symposium Palliatieve Zorg ‘Eind goed, al goed?!’ plaats. Tijdens dit symposium passeren relevante onderwerpen die door toonaangevende zorgverleners uit het veld worden gebracht. Met als sprekers Sander de Hosson, Manu Keirse, Marike de Meij en Mustafa Bulut
99
3 Punten
Classroom

Prijzen

Regulier € 99

Beroepen

Anesthesioloog
16 Jun 2022
16 Jun 2022
3 Punten
ABAN
Arts
16 Jun 2022
16 Jun 2022
3 Punten
ABAN
Arts beleid en advies KNMG
16 Jun 2022
16 Jun 2022
3 Punten
ABAN
Arts indicatie en advies KNMG
16 Jun 2022
16 Jun 2022
3 Punten
ABAN
Arts infectiebestrijding KNMG
16 Jun 2022
16 Jun 2022
3 Punten
ABAN

Competenties

Medisch handelen20 %
Samenwerken40 %
Kennis en wetenschap40 %

Programma

16-06-2022

Omschrijving

13.30 – 14.15 uur Marike de Meij (huisarts) – Advance Care Planning (ACP).

Patiënten en hun naasten die te maken krijgen met een ongeneeslijke ziekte, komen vaak van het ene op het andere moment terecht in een emotionele achtbaan van diagnostiek, behandelingen, angst en hoop. Vaak zullen ze dan ook al te horen krijgen dat ze niet meer beter zullen worden, een ongekend life event. Binnen deze zoektocht naar houvast over de toekomst, spelen zorgverleners een cruciale rol. In deze voordracht zal Marike de Meij vertellen over pro-actieve zorgplanning/ advance care planning vanuit haar positie als huisarts die in de tweedelijn werkt. Wie kan het beste de regie nemen tijdens deze fase? Hoe kunnen we de overdracht en communicatie stroomlijnen? Wat zijn de valkuilen? En hoe voer je zo goed mogelijk een gesprek over wensen en behoeften van de patiënt enerzijds en de grenzen van de geneeskunde anderzijds.

Marike de Meij is huisarts en werkt als palliatief arts in het OLVG in Amsterdam.


14.15 – 15.00 uur Mustafa Bulut (geestelijk verzorger) – Interculturele palliatieve zorg

Mustafa Bulut, geestelijk verzorger en werkzaam in een ziekenhuis vertelt op heel pakkende en informatieve wijze hoe mensen met een islamitische achtergrond omgaan met een niet te genezen ziekte. Mustafa besteedt heel kort aandacht aan theoretische modellen en geeft heel veel praktische voorbeelden: niet vertellen of wel vertellen, wel of niet doorgaan met behandelen? 

Moet je als zorgprofessional iets doen waar je eigenlijk niet achterstaat en omgekeerd: moet de patiënt en zijn familie maar klakkeloos accepteren wat jij als westerse zorgprofessional normaal vindt? Op al deze vragen geeft Mustafa een eerlijk antwoord.

Mustafa Bulut is geestelijk verzorger in het Elisabeth Tweesteden Ziekenhuis in Tilburg en docent bij OBIZ (Opleidingsbureau Interculturele Zorg)


15.15 – 15.45 Sander de Hosson (longarts) – Zorg in de Stervensfase

Goede zorg in de stervensfase behelst niet alleen medicamenteuze interventies (zoals morfine of palliatieve sedatie), maar zeker ook niet-medicamenteuze mogelijkheden. Longarts Sander de Hosson betoogt dat het ‘er zijn’ daarvan de allerbelangrijkste is. In deze presentatie zal hij een overzicht brengen van al deze mogelijkheden en onmogelijkheden van zorgverleners, naasten en maatschappij met als doel om de beste kwaliteit van sterven te bewerkstelligen.


Sander de Hosson is longarts in het Wilhelminaziekenhuis Assen en auteur van vele columns over palliatieve zorg die gebundeld zijn in de bestseller ‘Slotcouplet’. In het najaar verschijnt het nieuwe boek ‘Leven toevoegen aan de dagen’, over de beste kwaliteit van leven en sterven voor patiënten met een ongeneeslijke ziekte dat hij samen met journalist Els Quaegebeur schrijft.



15.45 – 16.30 Manu Keirse (hoogleraar rouwverwerking) – Helpen bij verlies en verdriet 


Chronische rouw, rouwen om een kind met een beperking of chronisch rouwen om een verlies van een geliefde of kind. Het gaat nooit over, want iedere mijlpaal die je kind niet haalt, haalt jou weer onderuit en dompelt je weer onder in rouw.

Raakt een mens het verdriet over een overleden dierbare ooit kwijt?

“Nee”, zegt Manu Keirse, maar dat hoeft ook niet. Ik spreek tegenwoordig over “verlies overleven” in plaats van “verwerken”, de term die vroeger gangbaar was. Je hoeft de dode niet los te laten. Jullie relatie beëindigt niet, ze verandert alleen van vorm. Wanneer je regelmatig herinneringen blijft ophalen, blijft diegene op een positieve manier leven in je hart.

Hoogleraar Rouw Manu Keirse gaat in dit webinar in op de omgang met verlies en verdriet. En op de rol die zorgverleners hebben in het proces dat mensen die een dergelijk verdriet ondergaan. 

Een voordracht vol pakkende verhalen, maar ook met gebrek aan antwoorden, omdat die er bij verlies vaak helemaal niet zijn. 

Manu Keirse is hoogleraar rouwverwerking aan de Katholieke Universiteit Leuven, veelgevraagd spreker en auteur van vele boeken over dit onderwerp. Een absolute mustsee voor zogverleners die te maken krijgen met verlies, maar eigenlijk voor iedereen.



Carend

Carend is een jonge organisatie die volledig bestaat uit zorgverleners en wil dat de palliatieve zorg in de spotlights staat. Ons slogan is 'Ook als je niet meer beter wordt, verdien je de beste zorg'. Carend wil de palliatieve zorg bekender maken.

Gerelateerde cursussen

€ 34.95

Carend

E-learning
0.5-2
Pijn is een belangrijk symptoom in de laatste levensfase, én misschien wel de meest bekende onder zorgverleners. Veertig tot zestig procent van de patiënten met kanker, hartfalen of COPD in de laatste levensfase hebben last van pijn. De WHO pijnladder wordt doorgaans gebruikt als het fundament voor symptoombestrijding, maar bij complexe pijn in de palliatieve zorg kunnen er naast het gebruik van opiaten, ook andere behandelingen nodig zijn. Lisan Ravensbergen, zelfstandig anesthesioloog, consulent palliatieve zorg en SCEN-arts, zal in dit webinar dieper ingaan op pijn binnen de palliatieve zorg en aandacht schenken aan de oorzaken, signalering en behandeling van pijn.
€ 34.95
05 Nov
Nov
09:00
€ 334

Carend

Classroom
Beatrix Theater
6
Met gepaste trots willen we je hierbij uitnodigen voor het Congres 'Zorg in de Stervensfase' op 5 november 2025 in het Beatrixtheater van Utrecht. Op dit grootste congres over dit onderwerp komen meer dan 1000 professionals, vrijwilligers, artsen, verpleegkundigen, paramedici en beleidsmakers samen om te leren, elkaar te inspireren en te netwerken over de beste zorg in de laatste levensfase en ook daarna. Dit jaar vestigen we specifieke aandacht op het onderwerp Rouw en Nazorg met bijdragen van Manu Keirse, Carlo Leget en Jakob van Wielink. Lees meer over het programma, de sprekers en alle achtergronden in deze uitnodigingsmail. Wij hebben bij de workshops aangegeven op welke doelgroepen (artsen/ verpleegkundigen/ verzorgenden etc) de sprekers zich zullen richten, zodat iedereen dit kan meewegen in het vaststellen van je individuele middagprogramma!
€ 334
14
Feb
2025
13
Feb
2026
€ 27.5

SDB groep B.V.

E-learning
1
Onder palliatieve zorg valt alle zorg die erop gericht is de zorgvrager met een levensbedreigende ziekte (en zijn naasten) een zo hoog mogelijke kwaliteit van leven te geven. Palliatieve zorg is aan de orde als de ziekte waaraan de zorgvrager lijdt ongeneeslijk blijkt te zijn. Palliatieve zorg komt voor in een hospices, verpleeghuizen, verzorgingshuizen of in de thuissituatie.
€ 27.5
€ 34.95

Carend

E-learning
2
Online webinar voor zorgverleners over 'Voltooid Leven'. De actuele discussie wordt in medisch, ethisch en juridisch kader geplaatst.
€ 34.95
€ 34.95

Carend

E-learning
2
In dit webinar gaan twee specialisten op het gebied van de palliatieve zorg in op alle domeinen van de Palliatieve Zorg bij COPD. Er is veel aandacht voor behandelmogelijkheden van benauwdheid met veel praktische tips.
€ 34.95
€ 34.95

Carend

E-learning
2
Als een patiënt na een kort of lang ziekbed gaat overlijden, vinden er verschillende lichamelijke en geestelijke veranderingen plaats. Deze veranderingen wijzen erop dat sterven dichtbij is. Niet alle veranderingen komen bij iedere stervende voor en ook niet in dezelfde mate. Ook de volgorde waarin ze verschijnen, verschilt van persoon tot persoon. Ieder mens en ieder sterfbed is uniek.
€ 34.95

kenniscentrum kinderpalliatieve zorg

E-learning
0-36
Bent u als vrijwilliger, mantelzorger of zorgverlener betrokken bij de zorg voor een ernstig ziek kind? Kenniscentrum Kinderpalliatieve Zorg heeft in samenwerking met het Internationale Netwerk Kinderpalliatieve Zorg (ICPCN) een e-learning programma ontwikkeld, waarbij u in drie cursussen de belangrijkste basiskennis van de kinderpalliatieve zorg eigen kunt maken.
€ 49

Stichting Pharos

Incompany
3
Hoe herken je dat iemand moeite heeft om informatie te begrijpen of instructies uit te voeren? Hoe pas je je communicatie aan op zijn of haar niveau? En hoe kun je ook met deze patiënten komen tot samen beslissen?
Op aanvraag
€ 34.95

Carend

E-learning
2
In dit webinar wordt ingegaan op de palliatieve zorg voor patiënten met ALS en hun naasten. Alle domeinen van de palliatieve zorg komen aan bod.
€ 34.95
€ 34.95

Carend

E-learning
2
Tijdens dit webinar, dat u on demand kan terugkijken, krijgt u brede informatie over palliatieve zorg bij het dementieel syndroom. U krijgt informatie en kennis over alle domeinen van de palliatieve zorg bij patiënten met dementie. Maartje Klapwijk is gepromoveerd op onderzoek naar kwaliteit van leven bij dementie.
€ 34.95