Training Positieve gezondheidszorg

Oplossingsgericht werken in de eerste lijn
Oplossingsgericht werkenOplossingsgerichte gespreksvoeringPositieve gezondheidszorg
Het oplossingsgericht werken is een aanvulling op het medisch model, maar heeft een ander vertrekpunt; de patiënt/cliënt bepaalt wat zijn vraag is. De hulpverlener sluit aan bij de vraag van de patiënt en helpt hem zoeken naar mogelijkheden om de gewenste situatie te bereiken. De patiënt is expert van zijn eigen leven, de professional is expert in het samen construeren van oplossingen door het stellen van vragen.
895
18 Punten
Classroom

Prijzen

Regulier € 895

Beroepen

Arts voor verstandelijk gehandicapten
18 Punten
ABC1
Huisarts
18 Punten
ABC1
Physician Assistant
18 Punten
ABC1
Specialist ouderengeneeskunde
18 Punten
ABC1

Competenties

Kennis en wetenschap20 %
Communicatie80 %

Sprekers

Eva Kuiper

trainer
Eva Kuiper is forensisch orthopedagoog en docent Pedagogiek aan de Universiteit van Amsterdam. Samen met Fredrike Bannink schreef zij het boek ‘Oplossingsgerichte vragen aan kinderen en hun omgeving in (g)gz en onderwijs’. Zij geeft veel lezingen, presentaties en trainingen.

René den Haan

trainer
René den Haan is een ervaren trainer en een specialist in onder andere oplossingsgericht werken in de ouderenzorg, optimaliseren van lastige interacties en positieve cognitieve gedragstherapie. Hij is als gezondheidszorg-(neuro)psycholoog werkzaam in de specialistische psychiatrie. Hij schreef meerdere boeken, waaronder het ‘Handboek Oplossingsgerichte gespreksvoering met ouderen’.

Pieter Jansen

trainer
Pieter Jansen is huisarts in gezondheidscentrum Veldhuizen in Ede. Samen met dit gezondheidscentrum en andere partners heeft hij Gezondhuizen opgezet, een project voor positieve en oplossingsgerichte gezondheidsbevordering. De afgelopen jaren specialiseerde hij zich in het oplossingsgericht werken. Samen met Fredrike Bannink schreef hij het boek ‘Positieve gezondheidszorg. Oplossingsgericht werken in de huisartsenpraktijk’.
Omschrijving

Oplossingsgericht werken in de praktijk

In de gezondheidszorg is men opgeleid met het medisch model. Dit oorzaak-gevolg model is dominant voor de manier van denken in de gezondheidszorg. Alle zorgaanbieders zijn zeer goed getraind in deze werkwijze en het gaat hen heel natuurlijk af. Er wordt gekeken naar de oorzaken van gezondheidsproblemen en hoe deze aangepakt moeten worden. In het medische model doet de hulpverlener het onderzoek, stelt de diagnose en bepaalt de behandeling.

Het oplossingsgericht werken is een aanvulling op het medisch model en heeft een ander vertrekpunt; de patiënt/cliënt bepaalt wat zijn vraag is. De hulpverlener is niet zeer geïnteresseerd in de kluwen van factoren die heeft geleid tot de hulpvraag, maar sluit aan bij de vraag van de patiënt en helpt hem zoeken naar mogelijkheden om de gewenste situatie te bereiken. De focus ligt dus op de gewenste toekomst. De professional geeft geen adviezen, maar stelt vragen aan de patiënt/cliënt. Patiënten/cliënten zijn namelijk co-experts en een informatiebron. De professional helpt hen de gewenste toekomst te bereiken door het stellen van oplossingsgerichte vragen (bijvoorbeeld: Waar hoop je op? Welk verschil zal dat maken?), het vinden van uitzonderingen (bijvoorbeeld: wanneer is het probleem/klacht er niet of minder?) en het geven van positieve bekrachtiging van wat werkt.

Bij een oplossingsgerichte aanpak bouw je aan wat werkt. Als iets (beter) werkt, doe er dan meer van. Als iets niet werkt, doe dan iets anders. De ervaringen met oplossingsgericht werken zijn veelbelovend.


Huisarts Kees van der Lugt nam ook deel aan de 3-daagse training. Hij is erg positief over de training én het oplossingsgericht werken: “Eindelijk een manier om praktisch handen en voeten te geven aan patiëntgericht werken en het concept Positieve Gezondheid. Op een inspirerende manier leerde ik direct inzetbare vaardigheden om in consulten meer aandacht te geven aan het probleemoplossend vermogen van patiënten zelf. Voor mij heeft de training nieuw elan gebracht: zin om op een andere manier te kijken naar patiënten waar je eigenlijk mee bent vastgelopen. Dat werkt erg bevredigend”.


Effectiviteit van oplossingsgericht werken

Er is wetenschappelijk bewijs dat een oplossingsgerichte aanpak minstens even effectief is als andere behandelvormen en dat de autonomie van de patiënt goed is gewaarborgd. Bovendien doet de oplossingsgerichte aanpak het beter bij patiënten uit lagere sociaaleconomische milieus dan traditionele vormen van behandeling. Oplossingsgericht werken is betrekkelijk snel te leren en zorgt volgens onderzoek voor verbetering van de moraal en minder burn-out bij professionals.

Mura Zorgadvies

info@mura.nl.nl
15, Edisonring, Dodewaard, 6669NA

Gerelateerde cursussen

12 Nov
Nov
09:30

Pro Education BV

Physical course - series
Amsterdam
12-32
Succesvol oplossingsgericht coachen van cliënten
Wil je cliënten aanleren hoe zij vanuit hun eigen kracht problemen kunnen oplossen? Dan is deze cursus iets voor jou. Je kijkt niet naar de oorzaken van het probleem, maar focust je op wat goed gaat en stimuleert zo de zelfredzaamheid van cliënten. Daarbij worden cliënten uit je eigen praktijksituatie steeds als casuïstiek gebruikt. Je leert de juiste vragen stellen en oefent in rollenspelen met diverse soorten cliëntenprofielen, waarbij je uitgaat van zowel je eigen ervaringen als die van je medecursisten. Hierdoor kun je je nieuw ontwikkelde vaardigheden meteen toepassen in de eigen praktijk.
€ 1045
06 Nov
Nov
09:00

PAO Psychologie

Physical course - series
Utrecht
0-28
Werk vanuit een oplossingsgerichte benadering met, binnen en aan diverse systemen.
€ 585
21 Nov
Nov
09:30

Forta Opleidingen

Classroom
Forta Opleidingen Utrecht
0-12
Ben jij al bekend met de Netwerkintake? Het is een praktische tool, die contextueel werken en positieve gezondheid vertaalt naar het intakegesprek. Tijdens de Netwerkintake en het traject daarna staat een gezamenlijk opgesteld behandelplan centraal, met heldere door de cliënt geformuleerde doelen en gezamenlijk opgestelde acties. Met de komst van het nieuwe Integraal Zorgakkoord (IZA) en het Kader Passende Zorg, waar de Netwerkintake naadloos op aansluit, zien we dat de Netwerkintake aan terrein wint. Je kunt dan ook wel stellen dat, om mee te gaan in de voorgeschreven veranderingen van ‘de nieuwe ggz’, de Netwerkintake een ‘must’ is.
€ 495
16 Sep
Sep
09:00

Pro Education BV

Classroom
Utrecht
9-23.5
Leer cliënten te coachen naar gezondheid vanuit eigen regie
De focus van de overheid op gezondheid en vitaliteit is de laatste jaren meer verschoven naar gezondheid en gedrag, in tegenstelling tot ziekte en zorg. Dit heeft als gevolg dat er steeds meer een beroep wordt gedaan op de intrinsieke waarden en motivatie van een cliënt om zijn of haar welzijn te vergroten. Deze verschuiving zorgt ervoor dat ook de rol van de professional verandert, namelijk van het zorgen voor een cliënt naar het motiveren van oplossingsgericht denken. Als professional zal jij je meer bezighouden met het coachen van je cliënt zodat hij of zij een actievere rol gaat innemen.
€ 925