Stabilisatieprogramma voor traumaverwerking

RINO Groep Utrecht

Stabilisatieprogramma voor traumaverwerking

Klaslokaal
Prijs€ 930
Datum
09 nov. 2026
Tijd
09:30 - 16:30
Locatie
Oudenoord, 6, Utrecht
Accreditatie
0-38 Punten
De meest beschadigde cliënten missen vaak de basale vaardigheden die ze nodig hebben om te werken aan de genezing van hun trauma. In deze cursus leer je hoe je samen met je cliënten systematisch onderzoekt welke vaardigheden zij moeten opdoen of uitbouwen zodat ze veilig kunnen doorstromen naar traumaverwerking. Je oefent hoe je iemands affectregulatie, hechting en zelfcompassie kunt versterken en hoe je met een flexibel protocol richting geeft aan je therapeutisch handelen.

‘Juist de mensen die het hardst therapie nodig hebben, kunnen er het minst van profiteren’

Bij de meest beschadigde cliënten ontbreken vaak de basale vaardigheden die nodig zijn om aan genezing te werken. Zonder deze basisvaardigheden (resp. affectregulatie, hechting en zelfcompassie) is therapie niet mogelijk, wordt behandeling een zoveelste faalervaring en in het ergste geval richt deze zelfs schade aan, met name wanneer voorbarig wordt gestart met traumaconfrontatie. Daar komt bij dat de meeste ernstig getraumatiseerde mensen voortdurend nieuwe problemen creëren op meerdere levensgebieden, in hun pogingen de symptomen het hoofd te bieden. Veel cliënten (en behandelaren!) verliezen in deze veelheid van problemen het overzicht en de prioriteit komt te liggen bij ‘brandjes blussen’. Hierdoor komt de cliënt nooit toe aan het aanleren van de noodzakelijke vaardigheden om zichzelf te coachen en hiermee is de vicieuze cirkel gesloten.

De cursus is systematisch opgebouwd rond de (sleutel)begrippen arousal en draagkracht, en is gericht op het aanleren van vaardigheden: window of tolerance, optimale arousal, hyper- en hypo-arousal. Hierbij leer je de cliënt om de eigen arousal te bewaken en te reguleren.


Emotionele draagkracht, gebaseerd op drie pijlers:

  • Affectregulatie: je leert de cliënt om in en uit zijn/haar emoties te stappen en deze door zich heen te laten gaan zonder zichzelf of een ander te beschadigen.
  • Hechting: je leert de cliënt verbinding te houden met minstens één iemand op de wereld die om hem/haar geeft, en de kwaliteit van zijn/haar relaties te verbeteren.
  • Zelfcompassie: je leert de cliënt om hartelijk en vriendelijk met zichzelf om te gaan en zichzelf door dik en dun te steunen. Bovendien maak je je een stijl van bejegening eigen die optimaal aansluit bij cliënten met chronisch hoge arousal en gebrekkige draagkracht.


Competenties

Medisch handelen40%
Communicatie60%

Sprekers

drs. Joany Spierings
drs. Joany Spierings
Docent

Joany Spierings is Gz-psycholoog/psychotherapeut en EMDR supervisor. Zij heeft meer dan 45 jaar werkervaring in de ggz met als expertise persoonlijkheidsstoornissen en traumagerelateerde stoornissen. Daarnaast verzorgt zij cursussen en spreekt op (EMDR) congressen over complex trauma en gecompliceerde rouw in vele landen binnen en buiten Europa. Ook heeft zij deel uitgemaakt van een groot aantal humanitaire EMDR projecten.

Company logo
RINO Groep Utrecht
infodesk@rinogroep.nl
0302308450