Traumadiagnostiek en EMDR therapie bij mensen met een verstandelijke beperking

verstandelijke beperkingverstandelijk beperkteverstandelijk beperktenADHDASSEMDR therapieEMDR basisprotocolEMDR toepassen
Het is vaak ingewikkeld om te bepalen of psychische en gedragsproblemen primair het gevolg zijn van onverwerkte beschadigende levenservaringen of dat het symptomen zijn van een bijkomende neurobiologische ontwikkelingsstoornis als de VB, ADHD of ASS. In deze cursus leer je als EMDR therapeut om kinderen en volwassenen met een verstandelijke beperking of zwakbegaafdheid op een efficiënte en effectieve wijze van hun traumagerelateerde klachten af te helpen. Je leert werken met de DITS-LVB.
09:30 - 16:30
615
0-18 Punten
Klaslokaal

Prijzen

Regulier € 615

Beroepen

Cognitief gedragstherapeut
21 Mar 2025
20 Mar 2027
12 Punten
VGCt
Gedragstherapeut
21 Mar 2025
20 Mar 2027
12 Punten
VGCt
Gezondheidszorgpsycholoog
21 Mar 2025
20 Mar 2027
15 Punten
FGzPt
Gezondheidszorgpsycholoog - Klinisch neuropsycholoog
21 Mar 2025
20 Mar 2027
15 Punten
FGzPt
Accreditatie in aanvraag
EMDR

Sprekers

dr. Liesbeth Mevissen

Docent
Liesbeth Mevissen is ortho­peda­goog generalist, klinisch psycho­loog, psychotraumathera­peut en EMDR super­visor. Zij is gepromoveerd op onder­zoek naar PTSS bij mensen met een ver­stande­lijke beper­king. Liesbeth werkt vanuit haar eigen Praktijk voor Psychotrauma als thera­peut, super­visor, docent en onder­zoeker. Daarnaast is zij verbonden aan het Kenniscentrum van Trajectum.

Doelen

Je leert het klinisch interview DITS-LVB op de juiste wijze afnemen
Je bent in staat om met behulp van de DITS-LVB een PTSS vaststellen volgens de DSM-5
Je doet ervaring op met op basis van de DITS-LVB tot een casusconceptualisatie komen voor behandeling met EMDR
Je doet inzicht op over hoe je de behandeling van complex trauma aanpast voor mensen met een VB (van ernstig VB tot zwakbegaafd)ook als er sprake is van bijkomende problematiek zoals ASS
Je ontwikkelt vaardigheden in hoe je ouders en/of begeleiders bij de behandeling kunt betrekken
Je leert wanneer traumabehandeling van ouders is geïndiceerd en hoe je een kortdurende ouderbehandeling protocollair kunt uitvoeren
Omschrijving

De DITS-LVB (Diagnostisch Interview Trauma en Stressoren-LVB; Mevissen, Didden & de Jongh, 2018) is een klinisch interview dat kan worden afgenomen bij de cliënt zelf en/of diens ouder(s) of verzorger(s). Op basis van de resultaten kan de DSM-5 classificatie PTSS valide en betrouwbaar worden vastgesteld. De DITS-LVB inventariseert naast A-criterium trauma’s ook stressoren die tot posttraumatische stress klachten kunnen leiden. De DITS-LVB resulteert in een overzicht van de meegemaakte trauma’s en stressoren op een tijdlijn en de daaraan gerelateerde klachten in het dagelijks leven. Dit overzicht dient als basis voor de EMDR-therapie, die afgestemd moet worden op de mogelijkheden en beperkingen van de cliënt met een VB.

In deze cursus komt aan bod:

  • diagnostiek van PTSS en andere trauma- en stressorgerelateerde stoornissen bij mensen met een VB met de DITS-LVB
  • EMDR therapie bij mensen met een VB en (complex) psychotrauma
  • hoe de DITS-LVB kan worden gebruikt bij de conceptualisatie van de EMDR behandeling
  • hoe je EMDR kunt aanpassen en hoe je EMDR systeemgericht kunt inzetten om zo je behandeling effectiever te maken

Zeker bij cliënten met een VB en complex trauma en bijkomende stoornissen zoals ASS, hechtingsproblemen of persoonlijkheidsstoornissen, kan de EMDR behandeling moeilijk op gang komen of vastlopen. Aan de hand van door de deelnemers ingebrachte casuïstiek bespreken we interventies die de activatie van herinneringen en het verwerkingsproces kunnen faciliteren.

RINO Groep Utrecht

infodesk@rinogroep.nl
0302308450
6, Oudenoord, Utrecht, 3511BS

Gerelateerde cursussen