Schouderklachten – basis
Schouderklachten – basis
Het begrip over de verschillende aandoeningen van dit complexe gewricht is de laatste decennia enorm toegenomen. Hierover wordt veel gepubliceerd. We kunnen met deze cursus de state-of-the-art van het onderzoek en de revalidatie van de schouder presenteren in samenwerking met onze docent prof. dr. Ann Cools, PT PhD Dept. of Rehabilitation Sciences and Physiotherapy Faculty of Medicine and Health Sciences, Ghent University. Zij is de absolute top in Europa wanneer het gaat over de revalidatie van de schouder. Zij is een veelgevraagd docent voor haar cursussen en als presentator op congressen over de hele wereld. Daarnaast publiceert zij zeer regelmatig in gerenommeerde vaktijdschriften en schreef inmiddels haar eigen boek over de schouder.Prijzen
Beroepen
Sprekers
Ann Cools
Prof. dr. Ann Cools
Prof. dr. Ann Cools is associate professor aan de Universiteit Gent (Revalidatiewetenschappen en Kinesitherapie) en research collaborator aan het Bispebjerg Hospital, University of Copenhagen. Zij geldt internationaal als autoriteit in de schouderrevalidatie, met bijzondere expertise in scapulaire betrokkenheid en sportspecifieke revalidatie. Haar doctoraat (2003) richtte zich op scapulaire spierrekrutering bij bovenhandse sporters. Sindsdien publiceerde ze talrijke peer-reviewed artikelen en hoofdstukken in toonaangevende handboeken, en ontwikkelde onderzoekslijnen rond EMG- en 3D-analyse, preventie bij topsporters en klinische interventies. Ann Cools is veelgevraagd spreker wereldwijd en lid van de editorial boards van diverse internationale tijdschriften. Ze was hoofd van de opleiding kinesitherapie aan de UGent (2008–2016), stichtend voorzitter van EUSSER (2008–2012) en mede-oprichter van het Schoudernetwerk Vlaanderen (2017). Als docent weet ze wetenschap en praktijk op inspirerende wijze te verbinden, en kinesitherapeuten concrete tools aan te reiken die direct inzetbaar zijn in hun dagelijkse praktijk.Doelen
Na het volgen van deze cursus kan je:
De schouder is een van de meest complexe en fascinerende gewrichten binnen de musculoskeletale revalidatie. In deze basisopleiding rond schouderklachten krijg je onder leiding van prof. dr. Ann Cools, internationaal erkend expert in schouderrevalidatie, een diepgaand en actueel overzicht van de nieuwste inzichten in het klinisch redeneren, onderzoek en herstel van de schouder.
Ann Cools vertaalt haar wetenschappelijke expertise en klinische ervaring naar een helder, praktisch kader. Je leert hoe het denken rond impingement evolueerde naar een focus op de onderliggende pathologieën, en hoe nieuwe stroomdiagrammen en beslismodellen je helpen bij een systematische evaluatie van schouderklachten. Er wordt uitgebreid stilgestaan bij specifieke testen voor instabiliteit, rotator cuff- en bicepspeesproblemen en scapulothoracale disfuncties, inclusief hun diagnostische waarde.
Daarnaast oefen je het klinisch redeneren in de revalidatie van uiteenlopende aandoeningen. De cursus behandelt zowel algemene revalidatieprincipes — zoals propriocepsis, co-contracties, excentrisch trainen en scapulaire controle — als specifieke aanpakken bij anterieure (TUBS), multidirectionele (AMBRI) en functionele instabiliteit.
Tot slot leer je hoe manuele mobilisaties, spierverlengende technieken en scapulothoracale oefeningen bijdragen aan een uitgebalanceerde, functionele schouderrevalidatie.
