Seksuologische hulpverlening door de POH-GGZ

voorlichting en advies over seksuele gezondheid driedaagse cursus
seksualiteitseksuele gezondheidseksuologische hulpverleningPOH-GGZseksuologische hulp
Het bijzondere aan zorgvragen met betrekking tot seksualiteit is dat ze veel voorkomen, maar relatief weinig aan de orde komen op het spreekuur van huisarts en POH-GGZ. De belangrijkste reden hiervoor is dat beide partijen - huisarts/POH en patiënt/cliënt- geneigd zijn het onderwerp seksualiteit te vermijden. Seksualiteit is voor zowel cliënten als voor hulpverleners een lastig onderwerp en beide partijen wachten meestal tot de ander het gesprek over seksualiteit initieert.
655
18 Punten
Classroom

Prijzen

Regulier € 655

Beroepen

Praktijkondersteuner Huisarts - kind en jeugd (POH-GGZ Kind & Jeugd)
18 Punten
LV POH-GGZ
Praktijkondersteuner Huisarts - Somatiek (POH-S)
18 Punten
LV POH-GGZ
Praktijkondersteuner Huisarts - Geestelijke Gezondheidszorg (POH-GGZ)
18 Punten
LV POH-GGZ
Praktijkondersteuner Huisarts (POH)
18 Punten
LV POH-GGZ
Praktijkondersteuner Ouderenzorg (POH-ouderen)
18 Punten
V&VN

Sprekers

Dhr. H.W. van Lunsen (Rik)

Docent
Omschrijving

De uitbreiding van de taken van huisartsen en praktijkondersteuners in de geestelijke gezondheidszorg (GGZ) maakt de hulp bij seksuele problemen nu een onderdeel van basiszorg. Voor de meeste mensen is seksualiteit essentieel voor de levenskwaliteit, maar problemen hiermee kunnen leiden tot psychische problemen. Medicatie, zoals antidepressiva, en behandelingen voor somatische ziekten hebben vaak negatieve effecten op seksualiteit, wat leidt tot vaak onbeantwoorde zorgvragen.

Het vroegtijdig herkennen van seksuele vragen, zorgen en problemen en is cruciaal. Praktijkondersteuners dienen in staat te zijn om gesprekken over seksualiteit te starten, voorlichting te geven over seksuele gezondheid en gedragsadvies te bieden. In samenwerking met de huisarts kunnen zij beleidsplannen opstellen voor de behandeling van eenvoudige seksuele disfuncties zonder uitgebreide psychische of somatische comorbiditeit.


Doelgroep:

POH’s-GGZ met verschillende basisdisciplines: SPV, MW, HBO toegepaste Psychologie, masterpsycholoog, GZ-psycholoog. 


Doelstelling:

Deze 3-daagse cursus is gericht op het ontwikkelen van basiscompetenties voor hulpverlening op het gebied van seksualiteit, speciaal voor POH-GGZ. De cursus is bedoeld om effectief professioneel gedrag, communicatievaardigheden en noodzakelijke kennis over seksueel (dis-)functioneren aan te leren. Het richt zich op het herkennen van seksuele problemen, het initiëren van gesprekken over seksualiteit en het bieden van voorlichting en advies. De cursus behandelt diverse aspecten, van normen en waarden tot specifieke problematiek rond seksualiteit in verschillende levensfasen en culturen.


Inhoud:

  • Gespreksvoering over seksualiteit
  • Effecten van normen en waarden op professioneel gedrag
  • Ondersteuning van huisartsen bij seksuele gezondheid van patiënten
  • Signaleren en in kaart brengen van seksuele zorgvragen
  • Seksuele anamnese
  • Voorlichting over seksuele gezondheid
  • kennis over de seksuele bijwerkingen van (psycho)farmaca
  • Kennis van DSM 5 diagnostische criteria
  • Begrip van psychische ziekten in relatie tot seksuele problemen
  • Seksuele gevolgen van traumatisering en medicatie
  • Preventiemethoden voor SOA's, ongewenste zwangerschap en grensoverschrijding
  • Adequate voorlichting, counseling en behandeling van seksuele disfuncties
  • Erkennen van eigen competentiegrenzen en verwijzing naar seksuologische professionals indien nodig


RINO Amsterdam

info@rino.nl
0206250803
5, Leidseplein, Amsterdam, 1017PR

Gerelateerde cursussen

Aandacht voor seksualiteit in de verloskundigenpraktijk

Op aanvraagIncompany

Aandacht voor seksualiteit in de verloskundigenpraktijk

Seksuele ontwikkeling bij jeugdigen en werken met het Vlaggensysteem

€ 240AmsterdamClassroom30 okt. 2025

Seksuele ontwikkeling bij jeugdigen en werken met het Vlaggensysteem

SPECIAL: SEKS ONLINE

€ 25E-learning

SPECIAL: SEKS ONLINE

Vervolgcursus 'Bekkenbodemklachten en seksualiteit'

€ 825DoornClassroom30 okt. 2025

Vervolgcursus 'Bekkenbodemklachten en seksualiteit'

CHEMSEX

€ 355UtrechtClassroom07 okt. 2025

CHEMSEX

Omgaan met seksualiteit en intimiteit in de ouderenzorg

Op aanvraagE-learning

Omgaan met seksualiteit en intimiteit in de ouderenzorg

Dyspareunie bij vrouwen

Op aanvraagE-learning

Dyspareunie bij vrouwen

Consultatieve psychiatrie in de huisartsenpraktijk

€ 53.35E-learning

Consultatieve psychiatrie in de huisartsenpraktijk

Samen beslissen

€ 53.35E-learning

Samen beslissen

Rouw

€ 53.35E-learning

Rouw

Psychose en antipsychotica

€ 53.35E-learning

Psychose en antipsychotica

Kind en jeugd

€ 54.5E-learning

Kind en jeugd