Wintercursus Wengen | Eerste- en tweedelijns ouderengeneeskunde
Beste collega, In navolging van de bekende Wintercursus Wengen voor alleen de eerste lijn hebben wij voor 2026 een Wintercursus opgezet speciaal gericht op ouderengeneeskunde voor de eerste- en de tweede lijn. Het programma is op dit moment in voorbereiding en zal, zoals u van ons gewend bent, weer bestaan uit actuele onderwerpen die aansluiten bij de hedendaagse vraagstukken binnen de ouderenzorg. Diepgang en verbreding van uw kennis staat hierbij centraal. Wij bieden u 5-daags programma met aankomst op zaterdag. Op zaterdagavond starten wij met een welkomstborrel en aansluitend diner. Vanaf zondagochtend start de nascholing tot 12.00, daarna bent u vrij en om 17.30 vervolgt de nascholing met aansluitend gezamenlijk diner. In totaal zijn er 18 accreditatiepunten te behalen. De cursus eindigt met de laatste nascholingsuren op woensdagochtend, maar als u langer wenst te genieten van Wengen, dan is het ook mogelijk om uw verblijf via ons te verlengen. Wij hopen u op de wintercursus te mogen ontmoeten. Met vriendelijke groet, De nascholingen commissie dr. H(arald) J.J. Verhaar, internist ouderengeneeskunde en klinisch geriater prof. dr. J(oop) P. van den Bergh, internist-endocrinoloog, VieCurie en MUMC+ em. prof. dr. J(os) M.G.A. Schols, hoogleraar ouderengeneeskunde, Maastricht University Dhr. R(uud) G. HuygensPrijzen
Beroepen
Competenties
Sprekers
Hanneke Oude Elberink
internist-allergoloog, UMCG
Marielle Emmelot-Vonk
hoogleraar klinische geriatrie, UMC Utrecht
Martin Kat
ouderenpsychiater, Amsterdam
Hiddo Lambers Heerspink
klinisch farmacoloog, UMCG
Rob van Marum
klinisch geriater-klinisch farmacoloog en bijzonder hoogleraar Farmacotherapie bij ouderen, JBZ
Doelen
Kennis actualiseren met betrekking tot de laatste Richtlijnen en Standaarden
De behandeling van chronische nierschade bij ouderen met diabetes
prof. dr. H.J. (Hiddo) Lambers Heerspink, klinisch farmacoloog, UMCG
Passend geneesmiddelengebruik bij kwetsbare ouderen
Medicatiebeoordeling bij kwetsbare ouderen
-Bij wie wel en bij wie niet nuttig.
-Welke hulpmiddelen kun je gebruiken: aandacht voor onder andere nieuwe NL 2026 versie van STOPP/START criteria.
-Specifieke aandacht voor balans effectiviteit en veiligheid van cardiovasculaire medicatie voor primaire en secundaire preventie bij kwetsbare ouderen; zijn effecten echt zo groot als de richtlijnen aangeven? Kan LESS ook hier MORE zijn?
Bijwerkingen of onwerkzaamheid van medicatie bij de oudere patiënt?
-Hoe te benaderen.
-Wanneer heeft het zin om farmacogenetica in te zetten als huisarts?
-Speciale aandacht voor farmacokinetiek van pijnmedicatie
Minderen en stoppen van medicatie: hoe pak ik dat aan?
-Valproblematiek bij ouderen: wat is de zin en onzin van deprescribing
-Afbouw psychofarmaca: waar moet ik op letten?
prof. dr. R.J. van Marum, klinisch geriater-klinisch farmacoloog en bijzonder hoogleraar Farmacotherapie bij ouderen, Jeroen Bosch Ziekenhuis
Ouderenpsychiatrie en dementie
De ene Oudere is de andere niet!
Hoe ouder men wordt hoe langer de voorgeschiedenis! Er zal een schat aan gegevens zijn over hoe (gezond) men leefde, werkte, hoe de wijze van coping altijd was en ook waar de kwetsbaarheden lagen, op somatisch, psychisch en sociaal gebied. Onze kennis op het gebied van de Psychische, Psychiatrische en Neurodegeneratieve (Dementie) stoornissen is de laatste decennia enorm gegroeid. Ouderen zijn Hot! Er is geen leeftijdsgroep zo divers in presentatie van klachten en qua vitaliteit als de doelgroep Ouderen. In de voordracht zal het gaan over:
• de psychische en gedrags- veranderingen die ouderen ondergaan tijdens het 'normale' verouderingsproces;
• 4 hoofdgroepen van psychiatrische aandoeningen binnen de Ouderenpsychiatrie en hoe en waarom deze zich van elkaar onderscheiden;
• wat dit onderscheid betekent voor de medicamenteuze en psychotherapeutische ondersteuning en begeleiding.
dr. M.G. (Martin) Kat, ouderenpsychiater, Amsterdam
Allergologie in beweging; nieuwe inzichten en praktische toepassingen.
De ontwikkelingen binnen de allergologie gaan snel. Steeds meer inzichten worden verkregen over de oorzaken van allergieën en methoden voor preventie ervan. Zowel het voorkomen van allergieën als de behandeling ervan, indien ze zich toch voordoen, worden steeds gerichter op de onderliggende oorzaak. In dit verhaal nemen we u mee door de recente ontwikkelingen aan de hand van pinda-allergie. We onderzoeken de invloed van factoren zoals luchtvervuiling en dieet op het ontstaan van allergieën. Dit verhaal combineert nieuwe theoretische kennis met praktische toepassingen.
Allergieën ontrafeld: Diagnostische Diepgang en Praktische Inzichten
Deze presentatie bouwt voort op de eerdere sessie en biedt verdere inzichten in de diagnostiek van allergieën, met specifieke aandacht voor anafylaxie. Het aantal allergieën neemt toe, maar soms zijn patiënten mogelijk onterecht ervan overtuigd dat ze allergisch zijn voor bepaalde stoffen. Wanneer is er daadwerkelijk sprake van een allergie, met name van een anafylactische reactie? En wanneer is een allergie onwaarschijnlijk? We verkennen methoden om dit te bepalen en bieden praktische richtlijnen. U krijgt dieper inzicht in zowel de diagnostiek als de behandeling van (acute) allergische reacties, met een focus op (vermeende) geneesmiddelenallergieën als centraal thema.
dr. J.N.G. (Hanneke) Oude Elberink, internist-allergoloog, UMCG
Val- en fractuurpreventie
Sarcopenie
Syncope
prof. dr. M.H. Emmelot-Vonk, hoogleraar klinische geriatrie, UMC Utrecht
